16 maja 2013

Substancje aktywne stosowane w kosmetykach do pielęgnacji skóry trądzikowej

Czy któraś z Was robi samodzielnie kosmetyki? Lub ma jakieś problemy z cera?
Poniżej zamieszczam informacje co warto stosować przy własnej produkcji jak również na jakie substancje aktywne zwrócić uwagę kupując krem w sklepie. 
Polecam osobiście skorzystanie z zabiegu kosmetycznego w gabinecie  - kwasu migdałowego, widzę tego efekty, łuszczy się skóra i staje się bardziej promienna i zdrowa :) i co ważne można go stosować cały rok.

Przymierzam się do zabiegu z kwasem migdałowym z połączeniem w zabiegu peelingu kawitacyjnego lub sonoforezą. Ostatnio również wpadłam na rewelacyjny pomysł, żeby zakupić własny sprzęt do peelingu kawitacyjnego aby móc go stosować w domowym zaciszu i utrzymać w młodości mojego P oraz wszystkich do masażu twarzy i zabiegu kawitacji :) ale o tym innym razem :) jak zakupie na pewno o tym usłyszycie :)

A więc:

 • Kwas salicylowy - β-hydroksykwas, rozpuszczalny w oleju, przenika do środowiska ujścia gruczołu łojowego, w którym znajduje się dużo łoju. Powoduje tam zmniejszenie gęstości czopa zaskórnika; może mieć niewielkie działanie przeciwzapalne. Kwas salicylowy ma działanie złuszczające: może być stosowany w preparatach mających jednocześnie działanie zarówno przeciwtrądzikowe i zapobiegające starzeniu się skóry. Odpowiedni również do skóry wrażliwej.
 • Kwas glikolowy - należy do α-hydroksykwasów, rozpuszczalny w wodzie. Działanie przeciwtrądzikowe nie jest duże, ale kwas ten złuszcza warstwę rogową naskórka - ułatwia usunięcie zaskórnika. Serie kwasem glikolowym poleca się na blizny potrądzikowe.
 • Kwas laktobionowy - stosowany przy trądziku u osób ze skórą wrażliwą (słabe działanie przeciwtrądzikowe, ale działa jako substancja nawilżająca, zapobiegająca uszkodzeniom Substancje aktywne stosowane w kosmetykach do pielęgnacji skóry trądzikowe bariery pod wpływem leków o działaniu sprzyjającym rozwojowi trądziku). Polihydroksykwas - działa złuszczająco, usuwa zaskórniki. Antyoksydant, słabe działanie drażniące.
 • Amid kwasu nikotynowego - wit. B3 i PP. Rozpuszczalny w wodzie, trwała substancja o małej masie cząsteczkowej; łatwo przenika do warstwy rogowej naskórka. Dobrze tolerowany przez skórę - nie powoduje podrażnienia, zaczerwienienia, suchości) - stosowany dla skór wrażliwych. Prekursor kofaktorów NAD i NADP oraz ich zredukowanych form (NADH i NADPH), które są ważne w wielu komórkowych enzymatycznych reakcjach metabolicznych. Wit. B3 nasila złuszczanie naskórka, zmniejsza wytwarzanie łoju, zmniejsza stany zapalne w trądziku. 
 • Cynk - działa przeciwzapalnie, stosowany w postaci doustnej i miejscowo. Dawka dostarczana 15mg/dobę, aby zachować stan zdrowia. Aktywność ponad 300 enzymów wymaga cynku.
Cynk przyspiesza gojenie ran:
Metaloproteinazy macierzy (MMP) są białkami zależnymi od cynku, które rozkładają wiele cząsteczek ważnych w gojeniu ran, takich jak czynniki sygnałowe oraz strukturalne białka macierzy pozakomórkowej (kolagen i elastyna). Cynk wchodzi w skład białek, które regulują replikację DNA i transkrypcję RNA.

Działanie przeciwzapalne:
Fosfataza zasadowa wymaga wielu jonów cynku i uczestniczy w metabolizmie fosforanu adenozyny, mającym znaczenie w hamowaniu reakcji zapalnej.
Działanie antyoksydacyjne:
Jest składnikiem dysmutazy nadtlenkowej i metalotioneiny - silne działanie antyoksydacyjne.

Działanie ochronne przed UV:
 • zmniejsza uszkodzenia komórkowe i genetyczne spowodowane przez UV 
 • wzmaga odporność fibroblastów skóry na stres oksydacyjny 
 • rozprasza i odbija UVA i UVB (filtr fizyczny-nie wchłania się w skórę, lecz tworzy na jej powierzchni powłokę ochronną). 


 • Triklosan - substancja o działaniu przeciwbakteryjnym, stosowana zwłaszcza w składzie środków do odkażania rąk (np.: bez płukania). Triklosan znajduje się w składzie wielu preparatów przeciwtrądzikowych, ale nie jest to substancja bardzo skuteczna w zmniejszaniu liczby baterii Propionibacterium acnes.
 • Oczar wirginijski - substancja ściągająca zawierająca taniny z liści Hamamelis virginiana - można stosować w postaci hydrolatu i przemywać skóre jak tonikiem 
 • Papaja - enzym proteolityczny uzyskiwany z owocu papai, usuwa łój i złuszczające korneocyty z powierzchni skóry. 
 • Soja - frakcja świeżego mleka sojowego zawiera fitoestrogen, genisteinę,; uważa się ją za antyandrogen, zmniejszający wydzielanie łoju.
Substancje łagodzące:
 
tworzą powłokę ochronną na powierzchni skóry 
 • aloes - zawiera dużą ilość salicylanu choliny - substancja przeciwzapalna
substancje o działaniu przeciwzapalnym
 • bisabolol - wyciąg z rumianku, uzyskiwany przez destylację 
 • alantoina - z korzenia żywokostu lub sztucznie z kwasu moczowego 
 • pantenol - środek utrzymujący wilgoć i wzmacniający barierę skórną   
substancje przeciwzapalne typu polifenoli
 • olejek z drzewa herbacianego - lipofilny olejek eteryczny - penetruje ujścia gruczołów łojowych,  regulując florę bakteryjną kanału włosowo-łojowego. 
 • miłorząb japoński 
 • zielona herbata 
 • dziurawiec zwyczajny

1 komentarz:

Jeżeli spodobał Ci się post, miło mi będzie jak podzielisz się swoją opinią :))