15 maja 2013

Dieta a trądzik

Cześć dziewczynki :) Odwołuje ten konkurs z IKORA nie wiem co mnie opętało, chyba jakieś chwilowe zaćmienie i jakaś mała nadzieja, że może się udać, ale dotarło do mnie dzisiaj, że to bezsensu i niech zajmą się tym dziewczyny, które znają te kosmetyki - życzę im z całego serca powodzenia. Siostra nie martw się znajdę coś dla Ciebie masz jeszcze taka młodą buźkę więc cieszyłabym się jakbyś tylko stosowała kremy przeciwzmarszczkowe i wysoki filtr UV na twarz - opalenizna i tak będzie :) 

Dzisiaj chciałam napisać o trądziku, zmagam się z nim od 2 lat kiedy nagle po dawnym okresie dojrzewania znów zagościł bez pytania na mojej twarzy. 

I kilka informacji dotyczących diety.


Niezbędne i zbędne dla skóry tłuszcze

Tłuszcz jest podstawowym surowcem do wytwarzania ścianek komórek skóry, łoju (sebum) chroniącego skórę (i włosy) oraz jest dostarczycielem wielu niezbędnych skórze witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – zwłaszcza witamin A, E i D. Dlatego ważna jest odpowiednia proporcja tłuszczu w diecie, tj. do 30 proc. Niedobór tłuszczu, przy nadmiarze węglowodanów, wywołuje niedobór w/w ważnych dla zdrowia witamin. Ale nie mniej szkodliwy jest nadmiar nasyconych tłuszczów zwierzęcych (smalec, łój wołowy). 

Szkodzi dieta zbyt tłusta i pikantna

Szczególnie należy unikać UTLENIONYCH tłuszczów powstających w trakcie długiego smażenia, czy utlenionego światłem słonecznym. Zjełczałe masło, smalec, łój wołowy, niskiej jakości margaryny zaburzają profil lipidowy krwi i wręcz inicjują rozwój zaskórników. Trzeba też wyłączyć z diety nadmiar pikantnych przypraw oraz sól. Sól w nadmiarze wydala się również przez skórę tworząc nacieki zapalne, wysięki i pryszcze. Ponadto jej nadmiar we krwi wydzielając się z potem pobudza wydzielanie gruczołów łojowych. 

Niezbędne tłuszcze z grupy Omega 3

Odwrotnie pożądanym tłuszczowym surowcem budulcowym dla skóry są tzw. niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), w tym zwłaszcza tłuszcze z grupy Omega-3, skwalen, kwasy linolenowe. Kwasy tłuszczowe Omega-3 są składnikiem budulcowym ścianek (membran) komórek ciała i skóry. Prawidłowy skład struktury ścianek skóry umożliwia efektywną dostawę składników odżywczych, tlenu, wody i wydalanie resztek po procesie spalania wewnątrzkomórkowego. Deficyt tłuszczy z tej grupy powoduje zaburzenia w postaci egzem, stanów zapalnych, nadmiernego rogowacenie i zgrubień, pękania skóry. Można temu zapobiegać włączając do diety pokarmy obfitujące w tłuszcze Omega-3. Są nimi głównie tłuste ryby morskie: łosoś, tuńczyk, pstrąg tęczowy, śledź, makrela lub rybi tran. Ponadto niektóre produkty roślinne - olej lniany, olej z wiesiołka tłoczone na zimno, orzechy włoskie, itp

Skwalen

Skwalen to specyficzny tłuszcz nienasycony, (trójgliceryd) - niezbędny składnik płaszcza lipidowego skóry (tzw. sebum) chroniącego skórę i włosy zdrowego człowieka. Ten związek wspomaga usuwanie z organizmu człowieka, a szczególnie z jego skóry trucizn pochodzenia przemysłowego, aktywizuje i przedłuża życie komórek, jest nieodzowny w tworzeniu w organizmie m.in. hormonów płciowych wpływających na wygląd skóry, prowitaminy D. Co ciekawe i ważne wzmacnia skórę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Dietetycy zalecają suplementy skwalenu w żywieniu rekonwalescentów (np. z problemami krążenia, skórnymi) a także osób starszych, kobiet ciężarnych. 

Kwas linolowy i linolenowy

Jeśli spożyjemy sporą dawkę odpowiednich odpowiednich tłuszczy to uzupełnimy niedobór podstawowych kwasów tłuszczowych niezbędnych skórze. W przypadku braku w diecie takich kwasów tłuszczowych, jak kwas linolowy lub linolenowy pojawiają się bowiem zaburzenia właściwości naskórka i jego roli bariery naskórkowej chroniącej przed utratą wilgoci oraz może pojawić się nieprawidłowe złuszczanie warstwy rogowej naskórka. Aplikacja wspomnianych kwasów powoduje cofanie się tych objawów i odnowę prawidłowych funkcji bariery. 

Pozdrawiam cieplutko w następnym poście jak dbać o skórę w czasie kąpieli słonecznych :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeżeli spodobał Ci się post, miło mi będzie jak podzielisz się swoją opinią :))